Nieprawdą jest, że jedynie przycinany zarost jest wyrazem dbałości. Jakiś czas temu brody powróciły do łask, nadając wyglądowi mężczyzny innego, bardziej pierwotnego charakteru. Jednak mężczyźni z brodami tylko pozornie wyglądali na niewypielęgnowanych. O własny zarost trzeba dbać, dzięki czemu będziemy wyglądali przystojnie i męsko, a nie niechlujnie i byle jak. Dlatego warto zadbać o każdy element, aby czuć się rewelacyjnie i dobrze wyglądać. Oto kilka porad w jaki sposób dbać o brodę

 Żeby zdrową brodę mieć…

Pierwszym etapem jest oczywiście zapuszczanie. Niewątpliwie jest to proces długotrwały, który nie skończy się po kilku dniach. Wszystko zależy od tego jak długą brodę chcemy mieć. Warto pamiętać, że aby wyglądała dobrze i schludnie, musi przed strzyżeniem być nieco dłuższa, niż po efekcie końcowym. Zapuszczenie brody może trwać nawet do 4 tygodni. W tym czasie skóra musi przyzwyczajać się do nowego owłosienia, dlatego możesz odczuwać dyskomfort, pieczenie i swędzenie. Złagodzisz je stosując specjalne olejki lub maści dla męskiej skóry.

Brodę trzeba czesać

Podstawowa, codzienna czynność, którą możesz zacząć wykonywać już w trakcie rośnięcia brody (ale nie w pierwszych dniach). Pamiętaj, abyś zaopatrzył się w specjalny, mały grzebyk, który został stworzony do pielęgnacji brody. Regularne czesanie wzmacnia mieszki włosów, a dodatkowo czyści brodę z drobinek i paprochów.

Regularne mycie

Niby jest to podstawa, ale jednak warto przypomnieć. Aby cieszyć się zdrową i piękną brodą, należy ją myć. Ważna jest tu systematyczność, gdyż włosy są narażone na działanie czynników zewnętrznych, które mogą je uszkadzać. Najlepiej wybierz specyfiki przeznaczone do pielęgnacji brody, co pomoże ci ją lepiej nawilżyć. Nie stosuj mydła, gdyż może wysuszyć skórę. Po myciu koniecznie wysusz brodę ręcznikiem i rozczesz.

Przycinać trzeba umieć

Jedna z najważniejszych czynności. Zwykle broda nie rośnie bowiem tak, jak sobie to wymyśliliśmy, dlatego musimy ręcznie nadać jej odpowiednich kształtów. W jaki sposób? Oczywiście przycinać. Częstotliwość tej czynności jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji, jednak zwyczajowo zarost należałoby przycinać co cztery, pięć dni. Najwygodniejsza będzie golarka z trymerem, gdyż nie tylko dobrze dobierzesz wysokość włosów, ale także ich specyfikę (grubość, sprężystość, twardość). Trymerem wymodelujesz ją tak, jak tylko będziesz chciał. Co ważne, powinieneś golić się zawsze zgodnie z kierunkiem zarostu, aby uniknąć wrastania włosków, zadrapań czy zacięć. Czasami broda jest zbyt długa i tylko jej przycięcie nożyczkami wchodzi w grę. Gdy włos jest zbyt długi, a Ty chcesz go zgolić maszynką, najpierw obetnij go nożyczkami, a później popraw maszynką. Warto przycinać włosy na nieco mniejszą długość niż chcemy, gdyż po dwóch dniach będzie ona wyglądała idealnie – będzie długa w odpowiedni sposób i naturalna.

Przed goleniem, czyli jak się do tego przygotować

Zanim jednak zajmiesz się goleniem, przycinaniem czy dopracowywaniem swojej brody, pomyśl o niezbędnych akcesoriach. Do podcinania brody wystarczy Ci grzebień z nożyczkami, ewentualnie golarka z trymerem, która będzie łatwiejsza w obsłudze, a dzięki niej uzyskasz lepszy efekt. Do ścinania włosów potrzebujesz już poważniejszego sprzętu. Warto jednak przed każdą czynnością nieco zmiękczyć włosy. Idealnie nada się do tego pianka do golenia. Ważne, abyś starał się unikać podrażnień. Jeśli jednak się przytrafią spróbuj użyć kilku kropli olejku lawendowego lub octu jabłkowego. Nie zapomnij nawilżyć skóry na sam koniec pielęgnacji. Dzięki temu nie tylko poczujesz komfort, ale także Twoja skóra zacznie wyglądać zdecydowanie lepiej!

Pielęgnacja brody to wyzwanie, które musimy podjąć, jeśli chcemy imponować doskonałym zarostem. Nie ma bowiem nic gorszego niż niechlujny i niezadbany zarost. Warto zatem regularnie podcinać brodę, czesać i myć oraz nawilżać skórę, aby nasz zarost imponował męskością i klasycznym pięknem.